Simptomi količine hranljivih elemenata
Na uzgoj voća podjednako loše odražava se i višak i manjak makro i mikro elemenata. Poželjno je da znamo da prepoznamo simptome.
Prikazani su vam svi prilozi za voće: Sve
Pretražite sajt:
Na uzgoj voća podjednako loše odražava se i višak i manjak makro i mikro elemenata. Poželjno je da znamo da prepoznamo simptome.
Potrošnja hranjivih supstanci u zasadima drvenastih voćaka u rodu zavisi od mnogih činilaca a pre svega od vrste, sorte i podloge, gustine zasada, visine prinosa, starosti voćnjaka i drugo.
Voćke žive više godina na istom zemljištu i za svoj rast i razvoj troše različite količine hranjivih elemenata. Različiti organi voćaka troše i različite količine hranjivih elemenata. Plodovi troše dosta fosfora i azota a lišće više kalijuma i magnezijuma.
Redovno đubrenje mineralnim đubrivima dugogodišnjih zasada obavlja se dva ili tri puta godišnje. Sastoji se od osnovnog đubrenja i prihrane. U osnovnom đubrenju primenjuje se đubrivo sa manje azota, a više fosfora i kalijuma, dok prihrana stavlja naglasak na azot.
Početkom proleća, pred cvetanje, voćkama je potreban azot. Nakon cvetanja potrebno je još jednom im dati azot, zbog dobrog porasta, većeg broja i krupnijih plodova.
Kompost je prirodno, organsko đubrivo, nastalo raspadanjem organske materije koja se kompostiranjem pretvara u humus.
Đubrenje je jedna od najvažnijih agrotehničkih mera koju je neophodno provesti u fazi mirovanja voćaka. Đubrenje se direktno odražava na plodnost i strukturu zemljišta.
Voćarski Savetnik je kreirao projekat praćenja članova od momenta podizanja zasada pa na dalje, uz besplatno savetovanje i svaku vrstu pomoći.